M jak motywacja - projekt MARZENIA

30 stycznia

Jak zaczynałam myśleć o tym aby rozłożyć MARZENIA na czynniki pierwsze, nie zdawałam sobie sprawy co tak właściwie można rozumieć przez to słowo. Myślałam, że to będzie fajny projekt, gdzie Ty i ja dowiemy się czegoś co jest oczywiste ale rzadko się o tym mówi.

Jednak teraz kiedy zaczęłam tworzyć tekst do każdej litery, uświadomiłam sobie, że to nie tylko puste słowa o których wie każdy. W tym na prawdę kryje się coś więcej. 
Ok, zaczynajmy. 


Marzenia - M jak MOTYWACJA

Czyli pierwsza litera która tworzy MARZENIA. Motywacja towarzyszy nam w każdej dziedzinie życia, bo chyba każdy słyszał o motywacji do ćwiczeń, do działania, do podjęcia jakiejś ważnej decyzji, do walki ze sobą. I zanim zdecydujemy się na jakiś krok - walczymy by zmotywować się do tego. Czyli motywacja jest właściwie wszędzie.

Tak samo w marzeniach motywacja odrywa znaczącą rolę. Bo czy jest ktoś kto nigdy się nie motywował? Wątpię. Każdy z nas dodaje sobie odwagi, szuka argumentów aby podjąć jakiś znaczący krok. 


Motywacja według Wikipedii mówi:

Motywacja – stan gotowości do podjęcia określonego działania, wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych, określający podłoże zachowań i ich zmian. Wewnętrzny stan człowieka, mający wymiar atrybutowy.

Nie wystarczy tylko czytać fajne cytaty albo oglądać obrazki na różnych stronach by zmotywować się na tyle, by coś z tym zrobić, by zbliżyć się o krok do celu. Trzeba też ruszyć dupsko z kanapy - wtedy dopiero mamy zrobiony ten krok do przodu. Nie wystarczy tylko chcieć, trzeba wprawić motywację w czyny, wiem że to brzmi śmiesznie ale taka jest prawda. 

Czy motywacja jest potrzebna?

Motywacja jest ważna - wiele razy możemy zwątpić czy to co robimy aby spełnić nasze marzenia ma sens, czy chcemy tego, czy damy radę pokonać przeciwności, i czy to wszystko w ogóle jest warte świeczki. I właśnie tu wkracza nasza M. Motywujemy się do tego aby dalej robić to co kochamy, albo doskonalić się w czymś co lubimy, albo motywujemy się do walki by uzyskać efekty które nas uszczęśliwią niesamowicie. Aż w końcu motywujemy się by spełnić marzenia. 

Jak się motywować skutecznie?

Pierw musisz zadać sobie pytanie, czy aby na pewno twoje marzenie jest tym które chcesz spełnić? I czy będziesz akceptować wszystko co się z tym wiąże? Jeśli odpowiesz tak, to znaczy że nie straszne ci sytuacje na które natrafiasz. Motywacja będzie tylko światełkiem w tunelu, które pomoże ci nie zwątpić. 

Jeśli już wiesz co chcesz robić, to teraz jak zmotywować się do swojej pracy. Jedynym i najlepszym motywatorem jest myśl. Serio! Pomyśl tylko... co będzie jeśli ociągniesz się z realizacją marzenia i za parę dni ktoś inny zrealizuje "twoje" marzenie, jak się będziesz czuł? Motywuj się pozytywnymi myślami - że będziesz tym i tym, że zrobisz to i to, że jak zrobisz to, to będziesz kimś. To takie proste. I nie powiem Ci nic więcej, ponieważ każdy ma inny sposób na to jak się motywować. To wyżej, to tylko ogólniki. 

Jeśli jednak myślisz, że masz czas, że wcale nie musisz się spieszyć i możesz nic nie robić bo marzenie samo się spełni, to powiem Ci szczerze - wcale o tym nie marzysz. To jest tylko cel który w pewnym momencie stanie jest widmem. 

Marzenie to cel, czy cel jest marzeniem? Ja to rozróżniam, ponieważ dla mnie marzenie jest czymś niezwykłym do spełnienia, wiąże się z większą ilością nakładu pracy i z większą radością spełnienia (nie taką dwu dniową i koniec). Zaś cel jest tylko punktem do którego chcę dojść, jak np. skończyć studia, czy zdać prawko (oby dwa są za mną, to tylko przykłady). Ale wróćmy do tematu. 

Nie zastanawiaj się tylko motywuj.

Motywacja w dążeniu do realizacji marzeń napędza nas, podbudowuje gdy jest jakiś kryzys i daje kopa tak po prostu, żeby zrealizować to o czym marzymy. Więc warto pamiętać, że motywowanie się jest ważnym elementem w dążeniu do spełnienia marzeń. I stanowi pierwszy krok do rozpoczęcia realizacji marzeń.

Chyba nie bez powodu słowo MARZENIA zaczyna się na M, prawda?PS. Myślisz, że wyczerpałam temat? Mylisz się, to tylko czubek góry lodowej ^-^
Obsługiwane przez usługę Blogger.