Piękna i Bestia - filmowe adaptacje bajki

10 kwietnia

W końcu udało mi się dotrzeć do kina na film "Piękna i Bestia". Zabierałam się do tego dwa tygodnie, ale po wielu próbach w końcu umówiłam się na dany termin z moimi dziewczynami, i w czwartek byłyśmy w kinowej sali. Moje oczekiwania? Chyba nie miałam żadnych, bo naoglądałam się "behind the scenes" na YT 😄

Piękna i Bestia to moja ulubiona bajka. Miałam tylko nadzieję, że adaptacja będzie równie fajna, a co najważniejsza będzie JAK bajka, czyli żadnych zmian w fabule, żadnego przestawiania scen. Nie zawiodłam się a nawet byłam pod wrażeniem, szczególnie tego jak idealnie dobrali aktora który grał Gastona. Cud, miód i orzeszki (jak ja to mówię). Oczywiście sceny śpiewane, dobrze ujęta sceneria, zamek - to wszystko było piękne. Mogę się przyczepić jedynie bestii, no ale nie oczekujmy najwyższych lotów od... bestii. Poza tym suknia balowa, mimo iż była piękna to nie była kopią oryginału. No ale puszczę to mimo uszu... oczu.

Koniec moim zachwycaniem się najnowszej adaptacji tej bajki, przejdźmy do reszty adaptacji.


PIĘKNA I BESTIA


Zacznijmy od oryginalnej bajki - Piękna i Bestia (1991), której fabułę chyba wszyscy znamy. O księciu który zostaje przemieniony w bestię i aby czar prysł musi znaleźć prawdziwą miłość. Oraz dziewczyna która aby ratować ojca zostaje w zamku z bestią, zakochują się w sobie, i tak on się przemienia w księcia, a ona ma swoje wymarzone zakończenie. Zna to chyba każdy. ^-^

Najlepsza z najlepszych adaptacji bajki i niesamowity film. Po tak wielu nieudolnych próbach adaptacji tej bajki w końcu ktoś nakręcił to jak trzeba. Piękna i Bestia (2017) to najlepiej odwzorowany film na podstawie animacji. To taka wisienka na torcie, piękna muzyka, piękna scenografa, wszystko tam było tak jak w bajce (You know what I mine xD).

Piękna i Bestia - Pięknej i Bestii nierówna. 

Pierwsze filmowe adaptacje odnoszące się do bajki nie zostały tak dobrze przedstawione. Piękna i Bestia (2005) to moim zdaniem nieudana próba odwzorowania. Nie ta fabuła, nie ta gra, to nie to (pierwsze zdjęcie po lewo, poniżej).

Piękna i Bestia (2009) to jedna wielka porażka, wszystko jest nie tak. To najgorszy film jaki można było chyba wypuścić, który tak mocno psuje dobre imię bajki. Nawet nie chcę wymieniać co jest źle nakręcone bo to jedna wilka katastrofa, tu nie ma nawet czego wymieniać, wystarczy napisać "cały film".


Kolejna propozycja to Piękna i Bestia (2012) której fabuła jest bardzo podobna do bajki. Aktorzy nie zawiedli, historia idzie fajnie, tylko imiona pozmieniali. Nie dziwie się zbytnio bo to produkcja austryjacko-niemiecka, a jak pisałam ostatnim razem, oni świetnie dają sobie radę z bajkami.

Ostatnią z nie za dobrą historią jest Piękna i Bestia (2014) produkcji niemiecko-francuskiej, gdzie właściwie nie wiem czy to jest aby na pewno ta bajka. Nie mogę im zarzucić złej scenografii, pięknych kostiumów, gry aktorskiej, ale fabuła no i sami aktorzy - nie podobają mi się główni bohaterowie.


Niestety ale oprócz najnowszej Pięknej i Bestii żadna z do tej pory nagranych nie mogła dostać pochlebnych opinii, za bardzo kombinowali z tymi filmami, a mogli przecież nagrać to tak jak było opowiedziane.

To nie są wszystkie adaptacje filmowe Pięknej i Bestii, zanim powstała bajka, wiele razy nagrywano tę historię - dziewczyny i bestii. Ale nie jestem w stanie spisać wszystkich tym bardziej, że niektóre są jeszcze z początku lat czterdziestych. Są niedostępne albo ciężko je znaleźć, poza tym wiem że ludzie teraz wolą coraz to nowsze, lepszej klasy adaptacje. Mogę jednak polecić pierwszą dobrą adaptacje z 1946 roku która była, jak na tamte czasy, bardzo dobrze sfilmowana.

Ale wróćmy do teraźniejszości, w szczególności do adaptacji bajki w naszej rzeczywistości.


Pierwszą taką próbę znalazłam pod tytułem Piękna i drań (2005) to historia opowiadająca o dziewczynie która marzy o karierze piosenkarki, ale aby to spełnić musi mieć demo. Z pomocą wychodzi do niej Sune, jednak jego zamiary nie są dobre. Jest to film pokazujący jak wiele trzeba nauczyć się w życiu. Poza tym bardzo dobry film. Zamiast bestii-kreatury mamy bestię-drania (foto pierwsze po lewej, poniżej).

Kolejną jest Piękna i Bestia (2007) w której Belle zgadza się pracować dla niemiłego milionera aby spłacić dług ojca. Jest to całkiem fajne spojrzenie na takie relacje w naszej rzeczywistości, w której możemy doszukiwać się całkiem spoko rzeczy z bajki.


Następną współczesną adaptacją jest Piękna Bestia (2013) gdzie Isabelle wydaje mnóstwo pieniędzy na zakupy, czuje się samotna i taka odizolowana, kiedy trafia do zimowej krainy poznaje Jeremiego który jest odludkiem, jednak kiedy zaczynają spędzać coraz więcej czasu ze sobą ich uczucie rośnie. Bardzo fajna historia w przepięknej krainie i ciekawe spojrzenie na fabułę.

Piękna i Bestia (2014) mini serial który opowiada o tym jak ojciec zostawia swoją córkę Bellę księciu Leonowi do czasu, aż zdobędzie pieniądze na spłatę długu. To jest niesamowita wersja, tak piękna i niezwykła, całkiem dobrze nakręcona. Bardzo lubię takie adaptacje filmowe. Jest w nich coś niesamowitego, mimo iż trwają prawie cztery godziny.

Piękna i Bestia zostaje Piękną i Bestią na zawsze. 

Moją ulubioną, którą oglądam co jakiś czas jest Bestia (2011) która jest ekranizacją książki o tym samym tytule, która zaś jest współczesną wersją bajki. Uwielbiam ten film za wszystko, za grę aktorską, za fabułę, za sceny, za oddanie prawdziwego życia - nie liczy się tylko wygląd, tu pokazane to jest dosadnie. O czym jest historia? O nastolatku który za swoją arogancję (i kilka innych złych cech) zostaje przemieniony w kreaturę (bestię), aby zdjąć klątwę musi znaleźć prawdziwą miłość. Oczywiście poznaje Lindy dla której nie liczy się wygląd. Ich miłość rośnie. Podoba mi się w tym filmie wszystko. Mamy bestię, mamy nawet drzewo (różę w pierwowzorze) które pokazuje ile czasu zostało. Polecam ^-^

Ostatnim na liście, o którym chciałam wspomnieć jest serial Piękna i Bestia (2012-2016), składający się z 4 sezonów (już zakończono jego produkcję). Opowiada o bestii, genetycznie zmodyfikowanym żołnierzu który ukrywa się przed światem, oraz o dziewczynie policjantce z bolesną przeszłością. Ich drogi skrzyżowały się jakiś czas temu, i żadne z nich nie może o sobie zapomnieć. Pewnego razu ich drogi znowu się krzyżują i tak zaczyna się niezwykła historia miłości z mnóstwem przeciwności. Uwielbiałam ten serial, był naprawdę fajny i miał niesamowite zakończenie.


To wszystko. Mam nadzieję, że podoba wam się moje przedstawienie Historii Pewnej Bajki, lubię pisać tego typu posty chociaż zajmują mi cały dzień. ^-^

Jeśli spodobały ci się ten wpis to zobacz inne adaptacje filmowe znanych bajek. Opisałam już Kopciuszka i Królewnę Śnieżkę, niedługo kolejne bajki. Miłego czytania i oglądania! ^-^

* źródłem obrazków jest filmweb.pl oraz imdb.com
Obsługiwane przez usługę Blogger.