Jak połączyć pisanie z życiem codziennym? - proste rady

17 maja

W dzisiejszych czasach człowiek tylko pędzi, nie zdając sobie sprawy, że marnuje połowę swojego wolnego czasu na głupoty. Ile razy brakuje ci czasu na swoje pasje? Ile razy zastanawiasz się co możesz zmienić aby zyskać ten czas?

Ostatnio sama doświadczyłam braku czasu na swoje pasje. Nawet żaliłam się, że wszystko co kochałam poszło w odstawkę. A przecież pomimo iż tyle czasu (tyle lat) minęło, to ja nadal uwielbiam swoje hobby, mam swoje plany i marzenia które chcę zrealizować. Na przeszkodzie stał tylko czas, a właściwie brak zorganizowania go sobie.

Dodatkowym komplikatorem był fakt, iż dostałam pracę i ten czas wolny jaki miałam gdy nie pracowałam, skurczył się do kilku godzin . Przez te ostatnie tygodnie kompletnie nie potrafiłam się odnaleźć, wiele rzeczy robiłam w pośpiechu lub odkładałam na inny dzień. Aż w końcu dotarło do mnie, że już tyle lat za mną a ja jestem ciągle w tym samym miejscu.

W końcu powiedziałam dość, tak dalej być nie może bo jeśli czegoś nie zmienię to marzenia i plany zrealizuję na emeryturze. I tak po przeanalizowaniu wszystkiego co się dało - czas pracy, jakie mam plany, co chciałabym robić, do czego wrócić, co robię źle, czego jest za dużo, i jak do tej pory wykorzystywałam czas wolny - powstały punkty które usprawniły moją organizację.


Jak połączyć pisanie z życiem codziennym?


1. Wypisz swoje plany, cele, priorytety
Stwórz listę rzeczy które chcesz zrobić, doprowadzić do końca, zacząć robić, pielęgnować pasje. Lista powinna zawierać rzeczy które lubisz robić (np. oglądać filmy), zacząć robić (np. jeździć a rowerze), doprowadzić do końca (np. skończyć powieść), pielęgnować pasje (np. pisać bloga). Nie ograniczaj się do pojedynczych rzeczy, wypisz tyle punktów ile tylko chcesz, to Twoje życie, Ty go zmieniasz. Kiedy lista będzie gotowa, ustal które z tych rzeczy to bezwzględne priorytety a które są mniej ważne, nadaj każdej czynności status ważny i mniej ważny, w ten sposób zobaczysz na czym ci najbardziej zależy i na to poświęcisz więcej czasu.

2. Ustal plan dnia
Weź kartkę lub kalendarz z planem dnia na cały tydzień, wypisz godziny od tej o której wstajesz do tej o której kładziesz się spać. Pomiędzy zaznacz sztywne ramy, czyli takie godziny w których totalnie nie możesz poświęcić się niczemu innemu, np. praca czy szkoła, następnie ustal w jakich godzinach wyłączasz się dla innych, np. bo w tv leci twój ulubiony program który zawsze oglądasz. Kolejny krok to zaznaczenie sobie mini wycinków, czyli elementów w twoim kalendarzu które są odskocznią, czyli np. wypad do kina, nauka ze znajomymi, impreza, obiad z rodziną, wyjazd do babci, czy coś podobnego.

3. Połącz pisanie z życiem
Teraz czas aby w puste miejsca w kalendarzu wpisać nasze cele, pasje i priorytety. Jednak pierw zastanów się ile każdego dnia możesz poświęcić na dany element, bo np.codziennie nie będziesz jeździć na rowerze, albo nie oglądasz chyba codziennie jakiegoś filmu (ja szczere to mogę :P). Ustal które mniej ważne elementy będziesz robić jakiego dnia, np. rowerem pojeżdżę w soboty, w niedziele totalny zakaz telewizji, itp. Teraz priorytety - ustal którego dnia najlepiej będzie połączyć podobne elementy, a którego nie, np. pisanie powieści z postami na bloga, czyli jeden dzień poświęcam na wyłącznym pisaniu. A teraz pierw powpisuj swoje priorytety a następnie inne cele w puste miejsca w kalendarzu.
Jeśli zbiegiem czasu wyjdzie że coś nie pasuje albo się kłóci ze sobą, albo nagle plany się zmieniły, to zmieniaj, przestawiaj, układaj plan na nowo tak aby ci pasował. Ważne aby mimo iż to twój plan i możesz go sobie modyfikować, albo czasami odpuścić jak ci się nie chce, to jednak walczyć o swoje, o pasje, cele, plany, marzenia. Być upartym - to się opłaci.


Ułatwienia w codzienności
Są jeszcze pewne aspekty które chciałam wam przedstawić bo przydarzają się każdemu:
- planuj posiłki, to pomoże zaoszczędzić czas na myśleniu każdego dnia "co by tu zjeść"
- zakupy rób od razu na kilka dni, a nie codziennie, kolejne zaoszczędzone godziny
- sprawy "na zewnątrz" staraj się załatwiać za jednym razem, zakupy, poczta, weterynarz, zatankowanie auta, itp., zajmie ci to więcej czasu jednego dnia, ale w następne dni będziesz miała czas na pisanie
- zrobienie porządków ustawiaj sobie tak abyś nie latała z jednego kąta do drugiego, pranie zrób najpierw bo w tym czasie zdążysz np. zetrzeć kurze i odkurzyć. Ułatwiaj sobie pracę, by poszło to sprawnie.

Co najważniejsze - nigdy nie mów że ci się nie chce gdy wiesz że musisz to zrobić, to totalnie rozbija całą organizację i planowanie, lepiej powiedzieć "zrobię to teraz później będę miała to z głowy" i od razu zabrać się za robotę. Gwarantuje że to się opłaci!


Nie zadręczaj się jeśli nagle wypadnie ci coś nieoczekiwanego, jak np. niespodziewany wyjazd czy zaproszenie od przystojnego chłopaka do kina. Czasem nasze priorytety się zmieniają, to ludzka rzecz.
Pamiętaj też o zdrowym rozsądku, jesteśmy ludźmi nie robotami, mamy chwile słabości kiedy kompletnie nic nam się nie chce, nie warto wtedy na siłę zmuszać się do realizowania swojego planu.

Ważne aby wiedzieć czego się chce. Powodzenia! =]
Obsługiwane przez usługę Blogger.