Zanim zaczniesz pisać powieść/tomik/poradnik

03 sierpnia

Na wstępnie od razu napiszę, że nie jestem guru od nauki pisania czegokolwiek. Może nie jestem znaną autorką, jednak z mojego dotychczasowego realizowania marzenia, (a pisze już jakiś czas i bardzo dużo się nauczyłam), chciałabym przybliżyć pisanie i wszystko z nim związane na swoim przykładzie.

Sama na początku szukałam jakichkolwiek informacji, jak zacząć pisać? Co z fabułą? Jak się pisze dialogi czy całą strukturę powieści? Co z wydawnictwem? I tak dalej i tak dalej. Jednak nic konkretnego i przydatnego nie znalazłam. Teraz kiedy mam bloga, piszę dużo wierszy, mam już swój tomik, oraz realizuję prawdziwe powieści - nabrałam wprawy. Może nie takiej jak J.K.Rowling, ale po wielu tygodniach pisania, poprawiania i czytania, dużo się nauczyłam o samym pisaniu. Oczywiście jak każdy młody autor, miałam wzloty i upadki, potrafiłam cały wiersz wyrzucić do kosza czy nawet rozdział który miał 10 stron. Byłam te 10 stron w plecy z powieścią, jednak było to lepsze niż miałby to być najgorszy rozdział w książce. Postanowiłam, że skoro jest tak wielu młodych ludzi, którzy marzą o tym by napisać coś własnego, i mają świetne pomysły na fabułę oraz niesamowicie bujną wyobraźnie, a nie potrafią zabrać się za to od drugiej strony, zrobię dla nich mini poradnik.

Wiem, że wiele osób myśli „przecież pisanie jest łatwe”, po co ten poradnik, jednak w rzeczywistości wcale takie nie jest. 300 stron nie napisze się w ciągu dwóch czy trzech dni. Nie zrobisz poprawek, nie wymyślisz każdego detalu, nawet jak masz gotowy pomysł na całą książkę, to trzeba usiąść i zacząć opowiadać. Opisy miejsc, sytuacji, strojów. To tylko wydaje się proste. Tym bardziej, że jak każdemu człowiekowi, nawet młodemu autorowi czasem brakuje weny. Dobrą powieść piszę się co najmniej kilka tygodni albo i więcej.

Ten „poradnik pisania” jest dla osób które kochają pisać, lubią to, są na początku swojej drogi pisarskiej, i nie wiedzą jak się zabrać by stworzyć coś niezwykłego. Jeśli jesteś w tej grupie, zapraszam do dalszego czytania. A jeśli nie to i tak zapraszam, bo może zainspiruję Ciebie do innych pomysłów.


ZANIM ZACZNIESZ PISAĆ


Zanim zaczniesz pisać jakąkolwiek powieść, tomik, czy poradnik, podstawową rzeczą w jaką powinien zaopatrzyć się autor to coś w rodzaju notatnika. Ja mam dwa notatniki, jeden do powieści a drugi to tomików - wierszy.

Co notuję w moich notatnikach? Wszystko co jest związane z fabułą - jeśli chodzi o książkę, oraz słowa, zdania z których tworzę wiersze - jeśli chodzi o tomik. W ten sposób żaden element nie ucieknie, nie przepadnie w myślach dnia codziennego. Przybliżę jak to mniej więcej wygląda u mnie, jak mam podzielone kartki, aby nie zgubić się w nadmiarze informacji. 

Notatnik do powieści.
Podzieliłam na kilka kategorii:
1. tytuł powieści (można wierzyć lub nie ale wiele razy zmienisz tytuł)
2. postacie/ bohaterowie i ich zarys
3. ogólny zarys/plan (wypunktowanie o czym jest powieść np. od myślników, wypunktowanie tytułów rozdziałów tak by nie zgubić się w całości, oczywiście jest to zarys bo wiele razy coś się zmieni)
4. wątki które mają pojawić się w powieści (takie pomysły na poszczególne sceny)
5. dodatkowe informacje (u mnie jest to np. ilość tomów, pomysły na okładkę, może być to np. jakiś cytat, wypunktowanie miejsc jeśli bohater będzie podróżował, itp)

Notatnik do tomików.
Podzieliłam go też na kilka kategorii:
1. tytuł tomiku
2. rozdziały/ kategorie/ podkategorie
3. rodzaje czcionek, ich wielkość, grafika, i inne tego typu rzeczy
4. pomysły na prolog, zarys wstępu czyli co daje przeczytanie tego tomiku
5. wstawki pomiędzy wierszami, informacje od autora
dodatkowo: mam oddzielny zeszyt, w którym zapisuje tylko skończone wiersze (by mi się nie pogubiły w nadmiarze pomysłów w notatniku)

Notatnik do poradników:
Bardzo podobnie jak u góry:
1. tytuł
2. kategorie, rozdziały
3. pomysły na prolog
4. wypunktowane porady i ich opisy
5. dodatkowe informacje, ważne cytaty, historie


W moim notatniku każda z kategorii ma po kilka, kilkanaście kartek, ponieważ pomysły lubią się zmieniać, a wszytko trzeba notować. Nawet pomysł który wydaje się głupi, później może okazać się tym co jest najlepsze dla treści. Jest to jednak tylko ogólny zarys jaki wprowadza nas do tworzenia. Oczywiście wiele rzeczy można robić na komputerze, a właściwie wręcz powinno się robić. Jednak zawsze warto mieć bazę na papierze.

Przy pisaniu powieści ważne jest aby opisywać swoje rozdziały i pomysły dosyć szczegółowo, taki dobry szkic ponieważ po wielu tygodniach krótka notatka typu "zabić mordercę" nie przypomni Ci kto ma to zrobić, jak to ma się stać, gdzie i kiedy. Zarys jest dobry aby widzieć całokształt, ale już poszczególne sceny, pomysły, akcje powinny być bardziej szczegółowo. 

Wiem, że wiele osób pisze powieść w grubych zeszytach, ja jednak wolę od razu a laptopie, łatwo można coś zmienić. Wiersze za to mam na papierze, a dopiero jak skończę zaplanowaną ilość, przepisuję do komputera. Poradnika jak na ten czas nie zamierzam pisać, jednak wiem, że w przyszłości chciałabym stworzyć coś podobnego jak te posty (i przyszłe w tej kategorii), tylko że zamknięte w jednej książce. Stworzyć prawdziwy poradnik, ale to może w przyszłości, albo na koniec tej serii. 


Zanim zaczniesz pisać poradnik/tomik/powieść zaopatrz się w notatnik.


Obsługiwane przez usługę Blogger.