Jak napisać powieść – AKCJA

07 września

Dynamicznie przemieszcza się z jednego miejsca na drugie. Wulkan wybucha a on musi uciekać. Gdzie występuje trzęsienie ziemi tam czasu jest coraz mniej. A czy aby na pewno wiesz, że potrzeba szybszego bicia serca aby wiedzieć co to znaczy?

Czy to już koniec? Czy jest jeszcze ciąg dalszy? Przecież nie może się to tak skończyć!

Tak powinien zareagować czytelnik na twoją książkę. Co zrobić aby tak było? Wszystko dzięki akcji.


AKCJA


Akcja sensacja. Tak się mówi. Jest w tym dużo prawdy, a nawet sama prawda. 

Potrzeba dobrze opisanych działań aby książka nie była nudna, albo przynajmniej wciągnęła na tyle, żeby czytelnik nie odłoży jej na półkę. A szczytem "geniuszu", że wróci do niej jeszcze nie raz. Co jest tak ważne aby książka nie była nudna? Akcja, przygoda która powoduje zaciekawienie. 

Każdy z elementów książki może być dobry ale gdy się je połączy w całość nie zawsze wychodzi tak dobrze jak miało. Miałam w ręku kilka książek które odłożyłam w połowie czytania. Nie było w nich iskierki by działo się coś tak dobrego, że warto by ją przeczytać do końca. Więc wierzcie mi, czytelnik potrafi odłożyć książkę. 

Oto kilka rzeczy, które powodują, że czytelnik nie oderwie się od tekstu, bo to te które wciągają najbardziej, czyli...

Elementy akcji:
- zwrot akcji [wszystko idzie pięknie i nagle się psuje, jak to naprawić]
- dodatkowy tajemniczy element [może być to przedmiot lub informacja, jak ją wykorzystać]
- sytuacja zagrażająca życiu bohatera [myślisz że zaraz umrze, albo będzie miał wypadek, i co dalej]
- sytuacja w której bohater musi wybierać [dwóch przystojniaków, ona jedna, co zrobić]
- zagadka do rozwiązania [zagadka w liście, kto kogo zabił, przecież musi być jakiś koniec]
- cel do osiągnięcia [jakie będą przygody by to osiągnąć, co ciekawego się wydarzy] 

Tak mniej więcej wygląda lista, która potrafi z nudnego fragmentu książki, zaciekawić czytelnika kolejnym rozdziałem. W nawiasach podałam tyko przykłady poszczególnych wątków. Chyba właśnie sprzedałam Wam największy sekret książek, hehe. 

Wiem, że niektóre opisy miejsc, sytuacji, akcji trzeba zastosować, i niekiedy nie zdołamy opisać czegoś tak by nie było "nudno". Ale opis to tylko fragment, więc warto po czymś "nudniejszym" dać zwrot i pokazać akcję, przygodę. Sprawić by czytelnik poczuł dreszczyk emocji i czytał dalej. Nie spotkałam się jeszcze z książką, która stosowałaby tylko jeden element akcji, zawsze było ich dwa lub więcej. 

Dlatego tak bardzo liczy się fabuła, pomysł na książkę. By był ciekawy i wciągający. Jeśli po drodze będzie kilka zagadek, niejasności, albo walki, czy co tam jeszcze zdołacie wymyślić, to tym lepiej. 

Wszystko powyższe tyczy się każdego typu powieści, każdej książki. Czy to powieść kryminalna, przygodowa, fantasy czy obyczajowa. Każda z nich odnosi się do powyższych elementów. Nawet jeśli piszesz obyczaj, czymś nagłym może być choroba, przegrany proces w sądzie, wypadek, itp. W powieści przygodowej wystarczy się zgubić w lesie, a może w tym lesie coś się czai. Czasami to są banały ale właśnie one tworzą to "wow", które zachęca do przerzucenia kolejnej kartki. Jeśli jeszcze dodamy nutę tajemniczości to mamy czytelnika w garści.

Ile takich zwrotów akcji powinna mieć książka? Tyle by czytelnik nie odłożył jej na półkę przed ostatnią kartą. Wszystko zależy od waszej fabuły. Od tego jak chcecie aby wyglądała. Więc nie ma jednoznaczniej odpowiedzi na pytanie powyżej. To wasza decyzja. Musi być ciekawie, musi wciągać!


Macie jakieś ulubione książki które mają zawrotną akcję i nigdy wam się nie nudzą, nawet po setnym razie?

Obsługiwane przez usługę Blogger.