Jak napisać powieść – TŁO

21 września

Czy tylko jeden element w książce może zapewnić jej dobre recenzje, opinie, całokształt? Nie. Na całą książkę wpływają poszczególne elementy które tworzą całość. Każdy element jest ważny, lecz tylko wszystkie razem tworząc całość dają niezwykłe książki.

Czym jest tło w książce? = Wszystkim.


TŁO


Łączy spójnie bohaterów, ich decyzje i miejsca. Płynnie pokazuje dzieje bohaterów i ich wędrówkę do celu. Nie widać tego gdy się czyta, ponieważ dla czytelnika przygody bohatera po prostu się dzieją.

Kiedy bohater się przemieszcza, razem z nim wędruje czas, miejsca oraz fabuła. Tło jest połączeniem tego wszystkiego.

tło = spójność 

Jak sprawić żeby tło było spójne? Na to wpływają czynniki które już do tej pory omówiłam:
- bohaterzy
- czas
- miejsce
- akcja
- dialogi


Oprócz powyższych na tło, na tą płynność książki i jej ciekawość wpływają:
- sprawne ułożenie fabuły
- odpowiednie umiejscowienie poszczególnych wątków
- odkrywanie tajemnic stopniowo (nie wszystko na raz)


Aby tego dokonać trzeba rozplanować wszystko na początku, zrobić chociażby szkic powieści. Ważne jest mieć notatnik o którym już pisałam jakiś czas temu. W książkach można zauważyć pewien plan, ponieważ książka niekiedy podobna jest do rozprawki. Wstęp, rozwinięcie i zakończenie.

Od początku do końca - rozkład książki

Na początku dowiadujemy się podstawowych rzeczy i celu książki. W rozwinięciu poznajemy tajemnice, zagadki, wskazówki, tu rozkwita miłość i tak dalej. Zakończenie jest mocnym akcentem, wtedy rozwiązuje się wszystko, wszystko zostaje odkryte, ujawnione. Jeśli planujesz trylogię lub więcej tomów to w zakończeniu pokazana jest kolejna tajemnica, lub nawiązanie "to jeszcze nie koniec". Jest to sprawdzone rozłożenie fabuły (o tym będzie inny post).

Więc jeśli planujesz napisać książkę i się już za nią zabierasz (bo wiadomo że plany to tylko plany), weź długopis, notatnik i zapisz wszystkie wątki fabuły, opisz bohaterów, zarysuj przygody, cel książki... i tak dalej. 

Trzeba pamiętać, by wszystko co potrzebne jest do stworzenia niezwykłych przygód, zachwycenia czytelnika jest nie tylko w tle ale i każdym poszczególnym elemencie w książce. Pamiętając o tym wszystkim napiszesz dobrą książkę.


Obsługiwane przez usługę Blogger.