Jak przestać marnować czas i zacząć robić to co się chce? - 10 prostych porad

29 marca

Ile razy można odkładać bardzo ważną rzecz na później? Ile można wmawiać sobie, że przecież to nie jest takie ważne? Ile godzin zmarnowałaś na odkładanie na później? A ile godzin poświęciłaś na swoje cele/plany/marzenia? 

Minął kwartał od rozpoczęcia nowego roku i pewnie zaczął się w twoim życiu okres w którym zaczyna się dziać niestworzona historia - a mianowicie... nie masz czasu na realizowanie swoich postanowień. Czas najwyższy coś z tym zrobić. I szczerze, nie ważne że to kolejny miesiąc w roku, może być nawet ostatni - ważne jest aby przestać marnować czas. 

Gdy po wielu nieprzespanych nocach, tysiącu myśli co powinnaś robić, co chcesz zrobić. Oraz takich gdzie dokładnie wyznaczyłaś swoją ścieżkę życiową - dochodzisz do momentu gdy nagle okazuje się że nie masz na nic czasu - ja w tym momencie sprowadzam ciebie brutalnie na ziemię i mówię - masz czas! tylko nie umiesz go sobie znaleźć, albo marnujesz go na niepotrzebne rzeczy.

Jak sprawić aby twoje marzenie i plany poszły dokładnie tak jak sobie to wymarzyłaś? Otóż czas wziąć się za siebie, przestać marnować czas i skupić się dokładnie na tym na czym powinnaś. 

Zegarek nie przestanie tykać. Ziemia nadal będzie się kręcić. A woda płynie przez twoje palce za każdym razem kiedy próbujesz ją złapać - są rzeczy których nie powstrzymasz.

Każdy może znaleźć patent na to aby robić to co lubi, na pracę, na siebie, na otoczenie. Porady takie jak te poniżej sprawiają, że możemy dostosować je do swojego trybu życia. Czy jesteś singielką, mamą, pracujesz czy nie, zawsze masz możliwość zarządzania swoim czasem. Nie chcę wchodzić w to jak masz rozpisać sobie życie - ale chcę abyś dostosowała czas do siebie i na odwrót - siebie do czasu jaki masz. Dlatego poniższe porady tyczą się wszystkiego i są skierowane do wszystkich. Fizyczność, mentalność, pasja a nawet opinia - to cały twój świat i czas jaki poświęcasz prywatnie i publicznie - spraw aby był w twojej władzy. 


Jak przestać marnować czas i zacząć robić to co się chce? - 10 prostych porad 


1. skup się maksymalnie na 2-3 rzeczach które są dla ciebie najważniejsze, inne odpuść do czasu kiedy będziesz gotowa wziąć na siebie więcej 
2. ustal bloki czasowe, plan dnia, podziel dobę tak abyś miała czas na pracę, obowiązki, na pasję, rodzinę, zabawę, a nawet na czas dla siebie
3. nie myśl co powinnaś zrobić tylko spróbuj to zrobić, działaj, nie zastanawiaj się, tym bardziej jeśli coś do ciebie nieustannie wraca, a w momentach kryzysowych czyli braku decyzji zastosuj metodę "co by było gdyby [za i przeciw]"*
4. nie przejmuj się opiniami innych, najważniejsze jest to co chcesz zrobić, co ty o tym myślisz a nie to co myślą inni, możesz zapytać o radę ale i tak najważniejsze jest to co ty wybierzesz
5. musisz mieć świadomość tego że coś może się udać a coś może nie wyjść, to normalne że czasami nie jest łatwo, ale warto próbować
6. stwórz plan działania pełen szczegółów, bo z ogólnikami daleko nie zajedziesz (np. znajdę pracę, jest zbyt ogólne, wypisz jaką chcesz znaleźć pracę)
7. nie ma czegoś innowacyjnego, wszystko już było, jeśli chcesz to robić - zrób to inaczej albo lepiej, brutalność świata jest nieuchronna
8. aby stworzyć coś dobrego potrzeba czasu, daj sobie więcej czasu, a nie tylko pięć minut, ale pamiętaj że każda minuta jest warta tyle ile jesteś w stanie za nią zapłacić (np. czy za 5 zł przeleżysz cały dzień na kanapie, czy lepiej cały dzień poświęcić temu co za pewien czas będzie warte 500 zł które będziesz zarabiać każdego dnia?)
9. pozbądź się zbędnych rozpraszaczy, chaos na około to chaos w środku, dlatego zanim cokolwiek zrobisz, spraw by twoje otoczenie dało ci motywację a nie zaprzątało głowę brudami
10. nie wymyślaj wymówek bo one do nie czego nie prowadzą, i to dosłownie, nie chce mi się, nie mam czasu, nie mogę tego zrobić, nie teraz - nie zaprowadzi ciebie na wyższe stanowisko, nie sprawi że marzenia się spełnią a plany wypełnią, wymówki tylko sprawiają że czujemy się gorzej


* metoda "co by było gdyby?" opiera się na przeskoczeniu do przyszłości i spojrzeniu na dany temat z perspektywy której to już się wydarzyło. "Za i przeciw" to dwie drogi tego przeskoku - co by było najgorszego, co by było najlepszego. Wybierasz tą która najbardziej ci odpowiada z konsekwencjami i profitami. Jednak nigdy nie myśl co by było gdyby bez za i przeciw, wybranie jednej drogi nigdy nie kończy się dobrze, musisz mieć pełny obraz, pozytywów i negatywów swojego wyboru. 


Marnowanie czasu sprawia że nasza motywacja leci w dół, zaczynamy się czuć gorzej i pojawiają się wyrzuty sumienia. Sumienia nie oszukasz tabliczką czekolady - ona zawsze sprawia że czujemy się lepiej - ale nie łagodzi bólu. Ona go maskuje. 

Czas to jedna rzecz która jest dla każdego człowieka sprawiedliwa - każdy ma 24h i 7 dni w tygodniu. Nie jest tak, że ktoś inny ma o dwie godziny więcej czy mniej. I to od ciebie zależy czy wykorzystasz ten czas jak najlepiej czy zmarnujesz go siedząc i tylko gdybając bo może kiedyś wszechświat dorzuci ci dodatkowe kilka lat. 

Planowanie nie jest wcale takie złe, ono pomaga zagospodarować czas jaki masz. Terminarz, listy, kalendarz, planner - sprawiają że nie zmarnujesz dnia, tygodnia, ani miesiąca. Sprawią że postanowienia, nie tylko noworoczne, będą łatwiejsze. O niczym nie zapomnisz, będziesz miała czas na rzeczy ważne i przyjemne. A na samym końcu, gdy wszystko będzie tak jak to sobie zaplanowałaś, może czekać na ciebie tabliczka czekolady - ale tym razem aby uczcić sukces. 

Więc co wybierasz? Ruszenie palcem po przycisku na pilocie czy ruszenie palcem po długopis by podyrygować swoim życiem i zacząć sobie to co chcesz. 

Obsługiwane przez usługę Blogger.