Jak odnaleźć siebie i pozostać sobą? - proste rady

08 kwietnia

Pewnego razu odkryłaś, że zachowujesz się jak nie ty, że robisz rzeczy których byś nigdy nie zrobiłam. Odnosisz wrażenie jakbyś nie była sobą. Jakbyś stała się kimś innym. Kim właściwie jesteś?

Robienie rzeczy na siłę sprawia że zatracamy siebie - czyli tą cząstkę która ukształtowała nas przez wszystkie lata naszego istnienia. Czasami otoczenie zmusza nas abyśmy byli kimś kim nie jesteśmy. Nie raz bywa tak, że presja otoczenia sprawia, że rezygnujemy z siebie na rzecz kogoś, według otoczenia, fajniejszego. Ale czy TY, twoja osobowość, to kim jesteś, nie jest lepsze od kogoś kim nie jesteś? Czy warto udawać kogoś innego na siłę bądź przez presję innych?

Bycie sobą to najlepsza rzecz jaka ciebie spotkała - inni też mają szczęście, że poznali właśnie ciebie. 

Pośród wszystkich idealnych kont na Instagramie, idealnych zdjęć w necie, lub idealnej figury... wszędzie - jest miejsce na zwykłych ludzi - bo nimi jesteśmy. Zwykli ludzie to te 7 miliardów które chodzi po ziemi. Ale za to każdy z nas jest indywidualny, każdego z nas cechuje jego własne DNA i doświadczenia - nie ma dwóch takich samych osób (nawet bliźniacy się różnią). I właśnie z tego kim jesteś musisz być dumna. 

Czasami jednak bywa tak, że wpadniesz w sidła szalonej pogoni za byciem kimś innymi, bo za wzór weźmiesz jakąś celebrytkę. Spróbujesz stać się taka jak ta gwiazda. Bo jest popularniejsza, bo jest fajniejsza, bo wszyscy ją lubią i ty też tak chcesz. Szkoda tylko że nie widzisz co kryje się za kamerą, za idealnymi filtrami, za uśmiechem przed obiektywem. Ja nie chcę być jak te wszystkie gwiazdy, wolę być sobą, nawet jeśli komuś się to nie podoba. Chociaż z drugiej strony, muszę być fajna skoro mam znajomych, prawda? Jak odnaleźć siebie? 

Aby dowiedzieć się kim na prawdę jesteś musisz spojrzeć na siebie okiem kogoś innego, kogoś kto zna ciebie bardzo długo. Ponieważ twoje zdanie w odnalezieniu siebie nie będzie miało sensu. Dlatego pierwszym zadaniem jest:
- zapytaj kilku osób jak postrzegają ciebie jeśli chodzi o twój charakter, czy jesteś miła, czy może nadwrażliwa, niech opowiedzą co w tobie lubią a czego nie, ale wysłuchaj ich z uwagą i się nie obrażaj, to zadanie ma na celu pokazanie jakie cechy sprawią że jesteś właśnie taka (np. moja siostra jest gadułą, i zawsze jej wszędzie pełno, każdy ją lubi, ale szybko się irytuje, nie po drodze jej z organizacją i sprzątaniem), dzięki mamie dowiedziałam się że ja zawsze jestem postrzegana z książką i mam fioła na punkcie filmów
- wyodrębnij rzeczy które najbardziej lubisz (hobby, pasja, sposób na nudę), to sprawi że będziesz wiedziała co jest częścią ciebie (u mnie są to książki, pędzle,  i milion notatników)
- wypisz co lubisz robić, czyli kilka czynności z których nigdy nie zrezygnujesz nawet jakby płacili ci miliony (u mnie to jest pisanie - nie zrezygnuję z tego nigdy, lubię też że potrafię wymyślać dużo ciekawych rzeczy, albo bardzo lubię organizować co się da), może jazda na rowerze? alko muzyka?

Jeśli już masz całą listę, usiądź przez lustrem. Czas na drugie zadanie - przeanalizowanie siebie, ale musisz trzymać się kilku zasad:
- nie okłamuj samej siebie - bądź ze sobą szczera, to ma na celu samouświadomienie jaka jesteś
- zaakceptuj to co się o sobie dowiedziałaś, możesz płakać, ale prawdy nie zmienisz

A teraz zadanie trzecie, najważniejsze, czas zaakceptować siebie:
- nie wstydź się tego co lubisz, jaka jesteś, czym się interesujesz, co sprawia tobie przyjemność z życia
- noś rzeczy które naprawdę lubisz a nie to co noszą inni (moda jest super!)
- rób rzeczy które sprawiają że jesteś szczęśliwa, bo wtedy jesteś w pełni sobą

Co jeśli ktoś postrzega ciebie tak jakbyś nie chciała, bo czujesz że taka nie jesteś? Pierw musisz dowiedzieć się dlaczego ten ktoś w ten sposób ciebie postrzega. A następnie albo z nim porozmawiaj że wcale taka nie jesteś, albo zmień jego postrzeganie przez czyny - bo czyny mówią więcej niż tysiące słów. Pamiętaj, uczymy się każdego dnia, a to oznacza że możemy też zmienić wszystko co chcemy. Mamy do tego prawo. 


Jak pozostać sobą?

Bycie sobą to nie lada wyzwanie w czasach kiedy popularne jest pokazywanie idealnego życia w social media. Jakby pokazywanie siebie było czymś złym, nienormalnym, nie na czasie. Oraz jakby postrzeganie siebie jakim się jest było czymś passe. Ale bycie sobą nie oznacza że nie masz szukać czegoś nowego, że nie masz poszerzać horyzontów, że nie możesz zmienić zdania. Bo właśnie że możesz! Możesz wiele! Aby pozostać sobą:
- nigdy nie staraj się naśladować kogoś innego, tylko dlatego że ten ktoś ma więcej "lajków" 
- wierz w swoje ideały, miej swoje zdanie, nawet jeśli komuś innemu to nie pasuje
- rób tylko to co sprawia tobie ogromną przyjemność i mnóstwo zabawy, nie rób czegoś wbrew sobie

Jeśli ktoś nie akceptuje ciebie to nie jest wart bycia twoim znajomym. Jeśli coś nie sprawia tobie przyjemności to nie musisz tego robić. Masz swoją wolę, swój charakter. Poza tym mamy tylko jedno życie, i przeżyjmy je tak jakbyśmy chciały a nie jak każą nam inni. 

Jesteś osobą którą powinnaś być. 

Tymi kilkoma poradami mam nadzieję, że znajdziesz w sobie siłę aby być po prostu sobą, nie udającą nikogo osobą która kocha siebie i jest z tego dumna. Być sobą to najlepsza rzecz którą możesz zrobić dla samej siebie. Ale też dla innych - bo możesz stać się przykładem kogoś kto nie udaje, a takich wzorów brakuje w tym naszym "idealnym" świecie. 

"Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci" - Oscar Wilde

Obsługiwane przez usługę Blogger.