Jak napisać powieść – CZAS

24 sierpnia

Czas odgrywa znaczące miejsce w powieści, a nawet w całej fabule, bo to on nadaje znaczenie i przebieg wszystkiego co się dzieje w środku. Tylko jaki czas jest dobry? I w którym czasie się odnaleźć?


CZAS


Teraźniejszość, przyszłość, przeszłość, lub połączenie teraźniejszości z przeszłością, teraźniejszości z przyszłością. Świat równoległy. W którym z nich najlepiej się odnaleźć?
Wszystko zależy od typu powieści jaki postanowiłaś napisać. Oczywiście nie są to ścisłe ramy. W każdym z typów powieści można znaleźć odniesienie do różnych czasów. Ale czasami i one nas ograniczają.

Co warto wiedzieć o czasach
- by pisać o przeszłości trzeba znać historię miejsca w jakim ma się ona rozgrywać
- teraźniejszość jest chyba najłatwiejsza, bo opisujesz to co widzisz
- przyszłość jest najzabawniejsza, opisujesz ją tak jak myślisz jakby wyglądała

- świat równoległy też ma swoje prawa, w zależności jaki on jest. Jeśli ten świat jest totalnie inny niż nasz, to możesz go opisać jak tylko chcesz, ponieważ nie wiemy jak on wygląda, czy cywilizacja poszła do przodu czy jeszcze się nie rozwinęła. Możesz też opisać ten świat jako bardzo podobny do naszego, choć nieco zmieniony, bo może decyzje w przeszłości zmieniły jedną rzecz w życiu bohatera i on tam jest inny. Pole do popisu jest ogromne! 

Który czas jest dla ciebie? Ten w którym czujesz że dasz radę. - Łatwa odpowiedź. 


Trudniej się robi gdy zaczynasz pisać, prawda?

1. Jeśli opisujesz teraźniejszość musisz wiedzieć tylko to, że trzeba oddać wszystko dokładnie jak jest, by czytelnik widział to swoimi oczami, albo mógł znaleźć w Internecie. Nawet nie zdajecie sobie sprawy ile ludzi szuka miejsc opisywanych przez autorów jeśli dzieją się w teraźniejszości. Weźmy za przykład Harrego Pottera, niby świat nierealny ale szkoła była umiejscowiona w pewnym miejscu na mapie i każdy chciał wiedzieć gdzie ona jest. Przynajmniej poszczególne miejsca, bo jak wiadomo zamek to makieta. 

2. Jeśli piszesz książki o przeszłości albo wspominasz o mniej, musisz znać historię danego regionu. Niestety to są twarde fakty i tego nie idzie zmienić, historii nie idzie zmienić. Jeśli coś nie jest ujęte w historyczne rysy, można koloryzować ale coś musi nawiązywać do czegoś, np. stroje, albo środki transportu, przecież kiedyś nie było metra ani telefonów komórkowych. 

3. Jeśli piszesz o przyszłości, to nie powiem niczego czego byś nie wiedziała. To świat wyobrażeń, świat który może zmienić się nie do poznania. Jak go ujmiesz to już wizja twojej wyobraźni. 

4. Jeśli mieszasz światy a co za tym idzie i czas, musisz zachować pewną strukturę. Najlepiej sprawdza się to poprzez dzielenie go na rozdziały (ale o strukturze książki innym razem). Musisz też pamiętać o chronologii czasu. Jeśli się cofasz wstecz to i tak musisz utrzymać ciągłość czasu: 1990, 2001, 1991, 2002, 1992, 2003 - to taki przykład przedstawiony na latach ale obrazuje o co chodzi. Mam nadzieje że rozumiecie ("Dziewiętnaście minut" Jodi Picoult).
Jedyną książką jaką do tej pory czytałam która wykracza poza te ramy jest "Trylogia czasu" Kerstin Gier. Tam autorka opisuje bohaterkę która skacze w czasie jak jej się podoba. Nie zabraniam ci też tak zrobić, ale... musisz dobrze utrzymywać fakty. Musisz pamiętać by czas się nie nakładał, by wszystko było spójne. Nie jest to takie łatwe. Trzeba ogromnego wkładu i dobrej organizacji żeby napisać taką książkę. Brawa dla autorki bo zrobiła coś niezwykłego, jednak muszę jeszcze raz przeczytać trylogię bo niekiedy się gubiłam w fabule. Co jak widać - pokazuje że takie opisywanie wcale nie jest łatwe a i czytelnik nie ma łatwo. 

5. Jeśli piszesz o światach równoległych dobrze opisuj w którym bohater jest w danym momencie. Tutaj też dobrze sprawdza się podział na rozdziały. Ale pamiętaj by nie poplątać światów. Trzymaj się czasu i wymiarów. Musisz mieć coś charakterystycznego by dało się odróżnić dany czas.


CZAS w fabule
Śmiało opisuj podając dni tygodnia, miesiące a nawet godziny. Nie bój się zastosowań typu "minął tydzień od tamtego dnia", podawaj ile czasu coś zajęło bohaterowi. To pokazuje, że bohater nie robi wszystkiego tak szybko, że to też człowiek. Pokazuj pory roku, a nawet lata jeśli twoja książka miesza czas. Pokaż wszystko czego czytelnik nie widzi, pokaż mu jak ty postrzegasz to co się dzieje w książce żeby i on mógł zauważyć różnice czasu. 

Czas a typ powieści
Trzeba się pilnować kiedy piszesz powieść typu obyczaj, kryminał, powieść romantyczna. Ponieważ to nie są wymyślone światy, są one umiejscowione w naszym świecie. Lecz przy pisaniu fantasy możesz puścić wodze fantazji, a już tym bardziej kiedy sam wymyślasz jakiś świat. Gdzie może być tak iż czas nie istnieje.

Jaki czas jest najfajniejszy?
Najłatwiej pisze się w teraźniejszości. Nie trzeba się pilnować z czasem bo on sam leci. Ważne by tylko utrzymać rzeczywisty obraz otoczenia.


Moje książki będą właśnie w teraźniejszości. Opisy będą odzwierciedlać to co jest za oknem. To najlepszy czas na pisanie książek. Bo nawet pisanie o przyszłości nie jest wcale takie łatwe gdy w grę wchodzą różne maszyny, technologia której jeszcze nie wymyślono. W tym też łatwo się zgubić. A to co masz teraz - po prostu jest. I to jest najlepsze. 

Nie chciałam się zbytnio rozpisać bo ta część bardzo wkracza w opis miejsc. A o tym w następnej części.

A Ty jakie książki uwielbiasz, te które opisują teraźniejszość, te o przeszłości czy przyszłości a może lubisz mieszankę wszystkiego?
Obsługiwane przez usługę Blogger.