Jak napisać powieść – MIEJSCE

31 sierpnia

Wiele razy przenosimy się w różne miejsca aby zobaczyć je oczami wyobraźni. Wiele razy widzimy co zostało opisane. Teksturę, kolor, wielkość i kształt. I tylko dlatego, że autor nam to przedstawił. 

Jakby to było gdyby miejsca w książkach nie zostały opisane? Co by się stało gdybyś czytał książkę w której bohater jedzie do jakiegoś miejsca, a to miejsce nawet nie zostało przedstawione? Jak możesz je sobie wyobrazić bez opisu? 

Właśnie, dlatego opisy miejsc są bardzo ważne, i nie ważne czy to jest jakiś budynek, czy pokój, park a może muzeum czy też plaża. Każdy opis jest na wagę złota. Ale co zrobić żeby dobrze to opisać? 


MIEJSCE 


Jedną z kolejnych ważnych rzeczy w książce jest właśnie miejsce. Nie tylko ze względu na to, że znajduje się tam bohater i tam toczy się akcja, ale ze względu na to, że opisy w książkach pokazują nam jak tam jest. 

Londyn, Nowy Jork, Barcelona, Rzym, kto nie chciałby się tam wybrać, zobaczyć jak jest naprawdę? Każdy. Jednak nie wszyscy mamy taką możliwość. Dlatego tak ważne jest aby książki opisywały te miejsca zgodnie z prawdą. By przenosiły nas tam przynajmniej w wyobraźni. 

Lecz są książki które nie muszą się trzymać reguł. To te które wymyślają świat. Świat magiczny, niestworzony, ten którego nie ma. A także przyszłość, która jest jedną wielką niewiadomą. Musimy pamiętać, że opisy miejsc są istotną częścią książek. Poniżej przedstawiam najważniejsze fakty jakie musimy opisać. Nie ma ich dużo ale są bardzo ważne. 

Zasady opisywania miejsc (realnych):
1. odwzoruj położenie, napisz gdzie się to znajduje 
2. opisz budynek do którego wchodzi bohater, miejsce w którym się znajduje 
3. opisz wielkość, kształt, fakturę, kolor wszystkiego co jest istotne 
4. opisz klimat miejsca (energię jaka z niego tętni, jego aurę)

Zasady opisywania miejsc (nierealnych):
1. dokładnie opisz okolicę
2. opisz budynek, las, zamek, miejsce gdzie znajduje się bohater
3. odwzoruj jego kształt, teksturę, wielkość, kolor 
4. przedstaw jego znaczenie, dlaczego jest tak ważny 


Niekiedy zasady się mieszają, nierealne przechodzą w realne, i na odwrót. Szczególnie wtedy kiedy mamy połączenie, świat magiczny znajduje się w realnym. Przykładem może być książka "Dary Anioła".

Pamiętaj, że ty jako autor, pokazujesz czytelnikowi świat bohatera. Musisz przedstawić miejsca gdzie się on znajduje aby czytelnik mógł sobie to wyobrazić. Nie musisz opisywać każdego miejsca szczegółowo, czasami wystarczy tylko zarys. Kiedy mamy na przykład sytuacje gdzie bohaterka jedzie taksówką, a za oknem świat przemija bardzo szybko. 

Wystarczy opisać zarys w taki sposób:
"... nie wiedziałam że tutaj jest tak pięknie. Te starodawne kamieniczki i czerwone drzwi które mijam tak szybko. Czuję jakbym przeniosła się do antycznego miasta. Promienie słońca odbijają się od okien, oświetlają drogę, która zbudowana jest z kamieni. Czyż to nie piękne miasteczko..."

Albo bardzo szczegółowo, kiedy mamy do czynienia z miejscem które będzie odwiedzane częściej:
"... i gdy weszłam do jego pokoju przeżyłam szok. Na wprost znajdowało się ogromne okno przez które widać było cały park, nawet w drzwiach w których stałam. Podeszłam bliżej. Jak pięknie jest gdy świeci słońce. Odwróciłam się i rozejrzałam dookoła. Obok drzwi stało biurko a na nim pełno papierów i książek. Naprzeciw niego znajdowało się duże łóżko, a obok szafa. Na ścianach były półki z pucharami. Dziwnie czułam się tutaj sama, tym bardziej, że bałagan jaki panował na podłodze przeszkadzał w ...."

Zarys stosuje się przeważnie do miejsc gdzie bohater już się nie pojawi, gdzie tylko był przez chwilę, zaś szczegółowe opisy stosuje się do miejsc które będą kilkakrotnie odwiedzane. Czyli miejsca które będą miały znaczenie. Oczywiście zawsze są odstępstwa od reguły. 

W miejscach opisuje się również przedmioty jakie się tam znajdują, np. lustra, szafy, książki, plakaty, itp, im więcej tym łatwiej to sobie wyobrazić. Tylko uważaj z tym, bo np. nie musimy opisywać co bohater ma w szafie albo w szufladach. Chyba że do nich zagląda celowo, szuka czegoś (jak to się robi w kryminałach). Ważne też jest opisywanie kształtów, wielkości, tekstur danego przedmiotu (czy jest miękkie, twarde, gumowe, itp), kolory (tapety, kolory ścian, a czasami nawet pościeli czy dywanu), i tak dalej.

Kiedy wszystko zostanie przedstawione, opisane, wystarczy przeczytać dany fragment jeszcze raz aby wyobrazić to sobie, lub dać komuś do przeczytania i aby on to sobie wyobraził. Tak zweryfikujesz czy to co napisałeś jest dobre.


Macie jakieś ulubione opisy miejsc w książkach? 

Obsługiwane przez usługę Blogger.