Jak napisać powieść – DIALOGI

14 września

W książkach rozmowa nazywa się dialogiem. I jest ona zobrazowaniem rozmowy w rzeczywistym świecie. Komunikacja między ludźmi jest ważna, bo w ten sposób przekazujemy informacje, emocje, uczucia. 
Czy chciałbyś aby ktoś kto ma ważną informację nie przekazał Ci jej? Albo kiedy chce wyrazić radość i opowiedzieć co sprawiło że jest taki szczęśliwy? Chcesz wiedzieć. Dlatego rozmawiasz, zadajesz pytania, odpowiadasz. 

Dialogi są nieodłączną częścią książki, dlatego chyba dobrze wiedzieć o nich coś więcej. 


DIALOGI 


Wyobrażasz sobie książki bez dialogu? Wymiany słów przez bohatera i jego towarzyszy? Jak inaczej by się komunikowali? Przekaz informacji pomiędzy postaciami musi się odbywać. Dlatego dialogi są nieodzowną częścią każdej książki.

Co powinny zawierać dialogi?
- To już zależy co chcesz aby postacie przekazywały sobie nawzajem, bo tylko w taki sposób się komunikują. To co myśli bohater czy któraś z postaci, jest tylko jego i autora, więc aby postacie mogły do czegoś dojść muszą się ze sobą porozumiewać. 
- Poprzez dialogi można budować napięcie, pokazywać emocje. Bo to że bohater lub postacie poboczne biorą udział w jakiejś akcji, nie znaczy, że wszystko wiedzą. Ktoś inny, napotkany gość, albo inna postać może dostarczyć kolejnych informacji. Może mówić zagadkami, szyframi, albo od razu wprost. Bohater pokazuje emocje w każdej sytuacji więc trzeba je opisać, aby to wyrazić.

To jaka treść będzie przekazywana w dialogach zależy od autora.

Jak pisać dialogi by było naturalne? By nie wydawały się sztuczne i dziwne? Bo przecież gdy ktoś mówi jakby był z innej planety wydaje się nienormalne i aż zraża do siebie. Żaden autor nie chce aby jego dialogi były nudne i bez emocji, kiedy cała fabuła jest niesamowita. 

Parę drobnych zasad, które warto stosować, by dialogi były naturalne:
- pisz swobodnie
- wczuj się w słowa
- stosuj odpowiedni język
- wyrażaj emocje (Auć, Wow, Hmmm, itp)
- przeczytaj dialog na głos

Niby tak prosto napisane a czasami wydaje się zbyt trudne do zrozumienia:
- Pisanie swobodne to nic innego jak stosowanie zwykłego dialogu takiego jak na co dzień. Rozmawiaj z rodzicami, rodzeństwem czy znajomymi i wychwytuj ich styl, to jak swobodnie mówią. Oni będą myśleć że tylko rozmawiasz, lecz ty oprócz rozmowy chwytaj ich styl mówienia, który później przełożysz na bohatera książki. 
- Wczuj się w słowa, to nic innego jak to, że to co napiszesz musi być z emocjami. Jeśli ktoś umiera przecież nie będzie wesoło, a jak ktoś dostał jakaś nagrodę to będzie się cieszył - to trzeba wyrazić poprzez słowa. Dlatego tak ważne jest obserwowanie otaczających nas ludzi i czerpanie z nich inspiracji, w jaki sposób mówią, jak intonują, w jaki sposób układają zdania by oddać emocje.
- Wyrażaj emocje i nie bój się pisać takich wyrazów jak np. "wow" które wyraża zdumienie, szok i tak dalej, "hmmmm" to nic innego jak zastanowienie się nad czymś. Używaj takich zwrotów. Dodadzą kolorków w dialogach, a co za tym idzie staną się bardziej realne/naturalne. 
- Identycznie ma się ze stosowaniem odpowiedniego języka, przecież nasze babcie albo babcie babć mówiły inaczej, bardziej staromodnie, dystyngowanie. Pamiętaj że królowie i inne historyczne postacie miały swój styl, musisz umieć to napisać. Czerp inspiracje ze starych filmów, książek. 
- Na sam koniec, tzn. jak skończysz już dialog w jakimś fragmencie książki to przeczytaj go na głos, sobie albo komuś. W ten sposób sprawdzisz czy brzmi to naturalnie, i czy nie trzeba czegoś zmienić. 

Jak powyższe odnieść do książki? Musisz pamiętać o paru kwestiach jeśli wybierasz różne style, typy powieści:
- w przeszłości ludzie mówili bardziej staromodnie, dystyngowanie
- w teraźniejszości posługujemy się czasami nawet półsłówkami, więc nie bój się stosować współczesnego slangu
- w przyszłości ludzie mogą mówić różnie, albo nie będą mówić wcale (zobaczymy)


Forma dialogów

Dialogi są jak rozmowy. Ale to już wiesz, dlatego stosuj zdania takie, jakie stosujesz na co dzień, a to czego się nie da wyrazić w realny sposób zastępujesz tym książkowym (czyli dźwięcznie brzmiącymi słówkami). Dialog jak rozmowa:
- odpowiadaj krótko lub długimi zdaniami
- zadawaj pytania
- opowiadaj
- krzycz (stosujesz wtedy wykrzyknik "!"), używaj -> wow, hmmm, auć, itp.
- i za żadne skarby nie używaj buziek, przecież to nie czat, fb, gg to jest książka, od wyrażania emocji masz słowa


Konstrukcja dialogów w książce

Aby odpowiednio ująć w danym momencie emocje, uczucia itp. stosujesz przerywniki "-", po których opisujesz to jak się czuje postać a potem kontynuujesz. Stosuje się dwie formy:
1. - (tu jest to co wypowiada bohater na głos.) - (tu jest opis.)
2. - (tu jest wypowiedź.) - (tu opis.) - (tu dalsza część wypowiedzi.)

Nie ma dialogów które używają jednej formy, zawsze są dwie, i to w różnych kombinacjach. Wszystko zależy od autora, i od stylu wypowiedzi bohatera. 

przykład:
(...) Podeszłam z Anią do Michała, jednak bałam się niemiłosiernie. 
- Hejka, co tam? - odezwała się pierwsza Ania. 
- Siema dziewczyny. U mnie spoko. A u Was? - powiedział z radością Michał. 
- Normalka. To Ela. - pokazała na mnie. Kiedy Michał spojrzał mi prosto w oczy myślałam, że serce wyskoczy mi z piersi. Był taki przystojny. 
- Yyyy... Cześć. - powiedziałam krótko, bo więcej z siebie nie mogłam wydusić.
- Dobra lecimy na zajęcia. - dodała Ania gdy zauważyła, że to wszystko na co mnie stać. - Wiesz, nie chcemy się spóźnić. (...)

Części które opisują sytuacje mogą być najróżniejsze, a właściwie to muszą, ponieważ nie będziesz używać non stop jednego sformułowania typu "powiedział, powiedziała" i tak co dialog. 

np. do powyższego dialogu:
pierwsza wypowiedź może być opisana tak:  'przywitała się pierwsza Ania.'
w drugiej: 'odpowiedział Michał uśmiechając się do nas.' 
To tylko przykłady, trzeba mieć bogaty zasób określników, a jak nie to przynajmniej przyjaciela w postaci słownika wyrazów bliskoznacznych.

Baw się dialogami, twórz, zmieniaj aż w końcu będą tak dobre jak prawdziwe. Dialogi są cennym elementem w książce, bez nich to już nie książka. Dlatego tak ważne jest aby były jak najlepsze. Czerp inspiracje z codziennego życia, z rozmowy z ludźmi. 


Nie wiem jak Wy ale ja uwielbiam dialogi, są chyba moją ulubioną częścią w książce. 
Też tak macie czy jednak dla Was to tylko element w książce, taki zwyczajny, i wolicie np. opisy? 

Obsługiwane przez usługę Blogger.