TYP POWIEŚCI - jaki wybrać

12 października

"Czy leżąc na łące wśród miliona książek, wiesz która jest tą jedyną? Czy patrząc na chmury masz świadomość jak twoja wyobraźnia działa na pełnych obrotach, właśnie teraz? A może nie zdajesz sobie sprawy, że właściwie już wiesz o czym chcesz pisać?" - W.R.


TYP POWIEŚCI - jaki wybrać


Nie każdy autor potrafi pisać w każdej z podanych poniżej typów powieści. Niektórzy są "specjalistami" w jednej dziedzinie, a inni w kilku. Oczywiście można próbować w kilku, i niektórzy próbują, ale nie zawsze to wychodzi.

Jeśli czytasz ten poradnik to znaczy, że dopiero zaczynasz pisać więc najlepiej skup się na jednym typie. Nie dlatego że Ci nakazuje, ale dlatego że aby napisać coś dobrego trzeba czasu i treningu słowa. Lepiej się skupić na czymś i dojść do końca z perfekcyjnym "the end", niż napisać kilka powieści które są "nie do strawienia". 
A jakie typy powieści istnieją? 

Oto mała lista:
1. obyczajowa
2. przygodowa
3. romans
4. fantastyczna
5. kryminalna
6. thriller
7. psychologiczna... itd. 
(resztę możecie zobaczyć na lubimyczytać.pl)

Naprawdę jest wiele typów. Jak wybrać ten który będzie dla nas odpowiedni? Odpowiedź niby jest łatwa lecz nie tak do końca. Zanim podejmiesz decyzję, możesz pomóc sobie podpowiedziami.


3 kroki do podjęcia decyzji - jaki typ powieści napisać

1. Co lubisz czytać a czego nie - wiele ludzi czyta wszystko co złapie w ręce, jednak są też tacy co czytają tylko i wyłącznie jeden typ powieści. Ten punkt zawęża listę w jakich kategoriach moglibyśmy pisać. Dlaczego to jest tak ważne? Otóż, jeśli pisze się powieść w kategorii której się nie lubi, to czy wyjdzie z tego coś dobrego? Wątpię. Każdy autor powie ci, że napisał powieść w danej kategorii dlatego że ją lubi i dobrze się w niej czuje. Napisanie powieści w ulubionym typie idzie znacznie łatwiej i szybciej.

2. Twoja wyobraźnia - każdy jakąś ma, jedni tworzą przygody o podróżach w dalekie strony i bezludnych wyspach (typ powieści: przygodowa), inni zanurzając się w zagadki, tajemnice, ślady, tropy i porzucone samochody (typ powieści: kryminalna, thriller, itp), a jeszcze inni czarują, podróżują w czasie bo przecież życie w przyszłości czy przeszłości jest takie super, albo wierzą we wróżki które przychodzą nocą i czarują nasze pluszaki (typ powieści: fantastyczna), ....mogłabym tak wymyślać jeszcze z kilkanaście linijek, ale po co, skoro wiecie o co już chodzi. Twoja wyobraźnia, to o czym myślisz gdy nikt nie patrzy, jest najlepszą podpowiedzią w którym kierunku powinieneś pisać. 

3. Sny - to jest najlepszy przyjaciel który pomaga podjąć decyzje nad którymi zastawiasz się już jakiś czas. One podświadomie podpowiadają ci co tak naprawdę chcesz. Warto ich słuchać! Nie mówię że zawsze, bo jeśli śnią ci się robaki albo rodzina, lub elementy które nie mają najmniejszego sensu - to nawet nie wiem czy dałoby radę zrobić z tego jakąkolwiek fabułę. Inaczej ma się sprawa jeśli śnią ci się np. miecze (dobre na powieść o przygodach), lasy (tajemnice, sekrety, można by było napisać o zagubionym leśnym duszku, lub morderstwie o którym nikt nie słyszał), pudełka (sekretna biżuteria która zakrzywia czasoprzestrzeń, albo dołączona jest do niej karta gdzie ktoś napisał aby odkryć jej tajemnice), itp. Mam nadzieje że widzicie różnice. 


Jak to było u mnie. Na swoim przykładzie pokaże jak te 3 kroki pomagają w decyzji.

1. Co lubię a co nie.
Nie lubię powieści typu thriller, nie zachęca mnie fabuła o rozprawach sądowych, chorobach, morderstwach (tu wole seriale), lecz uwielbiam tajemnice, rzeczy magiczne, czary, smoki, powieści które bawią się czasem, czyli wszystkie takie, które tak naprawdę nie są realne. Sprawa jest jasna - fantastyka. Kto czyta mój blog wie, że próbowałam napisać thriller, jednak wylądował w koszu. Co potwierdza, że nie każdy stworzony jest to kilku typów powieści. Chociaż z drugiej strony nie zamyka drzwi by w przyszłości spróbować jeszcze raz. Każdy się zmienia, upodobania i gusta też, ale też wiem, że napiszę obyczaj - mam mnóstwo pomysłów.

2. Moja wyobraźnia.
Łapię się prawie na każdym kroku jak bujam w obłokach i wymyślam dziwaczne historie (wszystko dzieje się w głowie). Ptaki mówiące ludzkim głosem, chmury które nagle opadły na ulice mojego miasta, o tym co by było gdyby nagle na dachu wylądował smok (nie jestem szalona! mam tylko bujną wyobraźnię). Takie myśli sprawiły, że wymyśliłam fabułę na dwie książki. I utwierdziła mnie, że mój typ powieści to fantastyka. Dlatego nie bój się swojej wyobraźni! Ostatnimi czasy coraz więcej myślę za to o powieściach obyczajowych, i dlatego jak już wspomniałam w tym też się odnajdę. 

3. Sny.
One to potrafią człowieka zaskoczyć. Gdybym tylko pamiętała te najbardziej nierzeczywiste. Nikt nie powiedział, że czerpanie pomysłów ze snów jest łatwe. Jednak jak obudzisz się pamiętając tą niezwykłą fabułę, masz prawie gotową powieść. Przyznam się, że miałam tak tylko raz. Jedna jedyna fabuła mojej jeszcze nie dokończonej powieści powstała dzięki jednemu snu. Oczywiście była i jest to powieść fantasy. 


Teraz czas pomyśleć i podjąć decyzje, albo iść i dać się porwać swoim snom i wyobraźni! A może już zdecydowałeś?  Tak - to już połowa sukcesu! Nie - spokojnie, masz przecież czas do namysłu.

Czy masz swój ulubiony typ powieści? Czy lubisz czytać dosłownie wszystko?
Obsługiwane przez usługę Blogger.