Jak znaleźć pasję / hobby? - 3 kroki

15 marca

Jak znaleźć pasję / hobby? To pytanie nurtuje każdego człowieka który nie wie co ze sobą zrobić i który chce zrobić wiele. Są ludzie którzy pragną znaleźć coś dla siebie, coś co sprawi że chętnie będą wstawać z łóżka każdego dnia. A jak wiadomo bodźcem do dobrego dnia jest robienie tego co jest pasją. I tu może wkroczyć smutek bo ktoś w tym momencie powie - ja nie mam pasji, ale chciałabym ją mieć. 

Otóż poszukiwanie pasji, jeśli się jej jeszcze nie znalazło, nie należy do prostych zadań. Znalezienie pasji która będzie na wyciagnięcie ręki nie jest łatwo. Szczególnie jeśli nie wie się co lubi. Aby odnaleźć swoje hobby trzeba...


Jak znaleźć pasję / hobby? 
(pasja = hobby)


Pierwszym krokiem do znalezienia swojej pasji będzie wypisanie rzeczy do spróbowania. Ponieważ jeśli nie wiesz co lubisz, musisz spróbować tego co podziwiasz. Tak zaczyna się odnajdywanie rzeczy które mogą później stać się pasją. Wypisz na kartce wszystkie rzeczy które podziwiasz u innych, w telewizji, z filmów, z Instagrama, wszystko to co wydaje się dla ciebie fajne, nie ograniczaj się. 

Następnym krokiem który jest ekscytujący ale i przerażający - wypróbuj wszystko co masz na liście (oczywiście w miarę możliwości - bo skoki ze spadochronem niestety kosztują). Jeśli nie masz dużo funduszy nie pchaj się od razu w drogie sprzęty - poszukaj kogoś kto mógłby dać ci spróbować np. gry na gitarze, malowania na płótnie, itp.

Trzeci krok skreślaj te rzeczy które ciebie nie zachwyciły, przy których się meczysz. Jednak odróżnij rzeczy które sprawiają że się wkurzasz bo coś ci nie pasuje, od tych które cię wkurzają ale też i przyciągają (np. gry na gitarze nie nauczysz się od razu ale jednych gitara może zmęczyć że już więcej jej nie dotkną, a innych zmęczy lecz gdy o niej myślą już chcą ją wziąć w ręce - trzeba słuchać swojego serca).

Każdy z punktów na twojej liście zajmie trochę czasu, bo wiele rzeczy nie idzie zrobić od razu. Dlatego daj sobie czas na sprawdzenie co cię wkurza a co ekscytuje. Pasją nie musi być nic nadzwyczajnego, to jest coś co lubi się robić - malowanie, granie na instrumentach, sport: deskorolka, rolki, rower, gra zespołowa, tenis, koszykówka (itp.), gotowanie, podróżowanie, robienie zdjęć, jazda konna, rękodzieło, książki, motoryzacja, filmy, szycie, blogowanie i wiele, wiele więcej. 

Jeśli po wielu próbach i błędach, będzie kilka rzeczy które ciebie zainteresują - zagłęb się w nie bardziej. Może zainwestuj, może pójdź o krok dalej (jakieś kursy, szkolenia, książki na dany temat, praktyka, itp). 

Po całym tym poszukiwaniu i spróbowaniu wszystkiego - znajdą się rzeczy które możesz nazwać pasjami. To rzeczy które ciebie interesują, które sprawiają że się uśmiechasz i jesteś szczęśliwa. Rzeczy które chcemy robić pomimo wszystko. Które sprawiają że się wkurzamy ale i nie możemy przestać tego robić. 

Pasja to robienie czegoś dla przyjemności, dla radości, coś co sprawia że nasze życie jest urozmaicone, i dostarcza pozytywnych endorfin (hormonów szczęścia). Hobby to coś co potrafimy robić całymi dniami a i tak nam się nie znudzi. Pasja / hobby to rzeczy które robimy bo to uwielbiamy, mimo iż czasami nas itytują. 

Szukanie pasji nie jest łatwe. Czasami jednak trzeba zadać sobie pytanie czy aby na pewno jest nam potrzeba do szczęścia - bo nie każdy musi mieć pasję aby być szczęśliwym. Jest wiele osób które pasji nie posiadają. Ale każdy z nich ma coś innego. 

Każdy kto nie posiada pasji ma w życiu CEL. Jest to "coś" co pozwala cieszyć się małymi przyjemnościami. Nie chodzi tutaj o zdobycie Himalajów. Chodzi o to aby np. zdać egzaminy, albo znaleźć pracę, lub zacząć ćwiczyć. Osoby które nie posiadają pasji - posiadają cele. Bo z nim przyszłość wydaje się ekscytująca a nie jest po prostu życiem z dnia na dzień. 

Jeśli więc jesteś typem osoby która szuka pasji/hobby to warto wypróbować nowe rzeczy. 
Jeśli jednak jesteś osobą która nie szuka pasji/hobby, to warto znaleźć cel w życiu, albo dwa. 

Jeśli nadal nie znalazłaś pasji / hobby a chcesz ją odnaleźć to szukaj dalej, nie poddawaj się bo to gorsze niż droga którą teraz idziesz. Jeśli jednak uważasz że jej nie znalazłaś ale już ci nie zależy na jej znalezieniu - znajdź cel w życiu. 

Warto więc zastanowić się i odpowiedzieć na pytanie - Czy chcesz mieć pasję/hobby czy wystarczy ci cel?

Obsługiwane przez usługę Blogger.