Jak napisać powieść – BOHATER

17 sierpnia

Przed rozpoczęciem pisania książki trzeba mieć ustalone kilka rzeczy. Jedną z nich jest dzisiejszy "bohater". Jaki jest bohater? Co sobą przedstawia? Czy to on wprowadza emocje do książki? Co jest ważne żeby bohater był dobrze opisany? Jakie elementy powinien opisać autor? O tym w tym poście. 


BOHATER


Każda książka ma bohatera. To on pokazuje świat w jakim żyje. On przedstawia sytuacje w jakich się znajduje, on opisuje gdzie się znajduje. To on opisuje Tobie to co widzi - pomieszczenia, ludzi, miejsca. Ale sam siebie też przedstawia, dlatego w taki sposób wiesz jak wygląda i jaki jest. Może się to zdarzyć w różnych momentach - porównawczych z innymi, przed lustrem lub wielu innych przypadkach. Jednak jak wiadomo, to autor opisuje swojego bohatera. 


3 główne cechy bohatera + ważny element


1. wygląd
Kolor włosów, ich wygląd, kolor oczu, wzrost... nie musi być to opisywane w sposób dosadny, nikt nie pisze dokładnie ile wzrostu ma bohater, raczej jest to opisane jako porównanie do czegoś np. kolor włosów porównany do kasztanów, czy łanu zbóż, podobnie z innymi aspektami, a oto taki mały przykład:
- "...byłam dosyć niewielką istotką chodzącą po tej kochanej ziemi, myślałam że jestem najmniejsza na świecie..." - co daje nam do zrozumienia że bohaterka jest naprawdę mała, mogłaby mieć około 150-160 cm wzrostu, prawda? 
- "...moje proste włosy targane przez wiatr, wyglądały jak zboże falujące na wietrze, czasami były nawet tak samo łamliwe..." - co wnioskujemy? kolor włosów to blond a nawet dowiedzieliśmy się że są łamliwe.


2. charakter
Tu można się rozpisać nawet na esej; miły, arogancki, wesoły, smutny, cieszący się życiem lub na odwrót, pole do popisu jest ogromne! Jednak pod tym kryje się też specyficzny styl bohatera. Pamiętacie jaki był Harry Potter, i co go wyróżniało od Rona? Właśnie. Każdy bohater ma swój charakter przez całą książkę i pokazuje to w prawie każdym momencie czy sytuacji. 

Musimy już na początku określić czy bohater będzie odważny w każdej sytuacji, czy będzie rzucał kawałami na lewo i prawo, czy będzie miał ciętą ripostę na każdą zaczepkę. Niestety nie powiem Wam jaki ma być Wasz bohater, ponieważ każdy autor ma swój styl. Mogę tylko doradzić - zanim zaczniesz pisać książkę to wypisz sobie cechy charakteru swojego bohatera. Napiszę krótki przykład na podstawie Harrego Pottera. 
Harry: odważny, miły, waleczny, stoi zawsze za swoimi przyjaciółmi, itd.
Ron: wesoły, niezdarny, oddany przyjaciel, itd.
Hermiona: mądra, ma zawsze gotową odpowiedź na zadane pytanie, dzielna, ale też uczuciowa, itd.
Oczywiście ja tak to odbieram, każdy może mieć swoje zdanie, ale to właśnie opis pomaga nam w tym jak będziemy odbierać danego bohatera.

Wypisz cechy które mają przedstawiać twojego bohatera, i przemyśl to, postaw go w różnych sytuacjach z jakimi będzie musiał się zmierzyć. Po napisaniu całej książki daj przeczytać ją komuś zaufanemu i niech on spróbuje opisać jaki jest twój bohater, a potem porównaj ze swoją listą jego cech. W ten sposób zobaczysz czy udało Ci się uchwycić go tak jak planowałaś.


3. styl 
Styl ubioru, styl bycia, wszystko co można opisać zależy od autora. Nie zawsze czytelnik zwraca uwagę na ubiór, a jest to bardzo ważny element w książce. Nie zdajemy sobie sprawy, że poprzez ubranie bohatera autor pokazuje jego "ja". 

Może jakiś przykład:
"...ubrałam dzisiaj moją sukienkę w fioletowe kwiaty, sięgała mi do kolan - była moją ulubioną. Kiedy się kręciłam zawsze wirowała razem ze mną, była taka lekka. Musiałam jeszcze dobrać buty. Mieliśmy iść na randkę do parku, więc szpilki odpadały już na wstępie. Zastanawiałam się chyba z godzinę, w końcu wybrałam moje trampki. Może nie wyglądałam jak super laska, ale przynajmniej nie narobię sobie odcisków, ani się nie skompromituję gdy pojawi się jakaś dziura na drodze..."
Co pokazuje nam ten tekst? Widać że bohaterka to delikatna dziewczyna. Nie każda bohaterka lubi sukienki. Strój pokazuje nam też styl tej dziewczyny, nie wybrała krótkich spodenek, ani długiej spódnicy. Wybrała krótką sukienkę czyli jest bardzo kobieca, a trampki pokazują że też dziewczęca, i chyba lubi wygodę. 

To może przykład numer 2:
"...nie wiedziałem czy mam się śmiać czy płakać. Ta sytuacja przerastała nawet mnie, a myślałem że jestem silny. Musiałem wyjść z domu, nie dawałem rady, zbyt dużo myśli. Jak na złość zaczęło padać. Chodziłem bez celu po ulicach Gdańska. Kaptur od bluzy dresowej dawno przemókł, nogawki od moich jeansów obijały się o siebie wydając dziwne odgłosy, nie wspomnę już o trampkach w których dawno czułem że pływam. Jednak to wszystko nie miało znaczenia, ważne że byłem sam z dala od napięcia jakie wisiało w domu..." 
Wiem że tekst trochę smutny, ale autor musi umieć postawić się w każdej sytuacji. Ale do sedna. Bohater to chłopak który jak widać ma problemy w domu. Możliwe że zaczyna nie dawać sobie rady z nimi. Można też odczytać, że jest to chłopak z rodziny z problemami po tym jakie ma ciuchy. Ale nie koniecznie! Nie znamy jego sytuacji w całości oraz nie wiemy co jeszcze ubiera. To tylko krótki przykład co można wnioskować po 2-3 zdaniach. Chciałam tylko pokazać, że opisy sytuacji i ubrań mogą dużo powiedzieć. Bo inaczej odbierze się bohatera gdyby autor napisze "mój drogi garnitur przemókł od deszczu", prawda?

Ważne jest by dobrze stworzyć sytuacje i ją opisać w taki sposób by pokazać bohatera w jego środowisku, oraz jego styl bycia, zachowanie i emocje, bo ubiór pomaga czytelnikowi w odbiorze tego "co autor miał na myśli".

+ wiek 
To kolejny element każdego bohatera, który w książce powinien zostać przedstawiony. Nie musisz podawać ile dokładnie bohater ma lat, może to być zbliżony czas, np. określony poprzez "3 klasę liceum". Określenie wieku daje kilka wskazówek czytelnikowi. Pokaże nam w jakim miejscu w życiu jest, czy jeszcze się uczy czy może już pracuje. Oczywiście nie określa to, że na pewno musi być w szkole czy pracować. Ale daje nam to możliwość postawienia go w pewnym przedziale w społeczeństwie.  
Czasami czytelnicy wybierając książkę do przeczytania sugerują się wiekiem bohatera. Chcą się identyfikować z nim, ale to już są osobiste preferencje w które nie będziemy wnikać. 

Mam nadzieję, że w dosyć prostu i dosadny sposób przedstawiałam jakie cechy powinien mieć bohater powieści. Wymyślajcie, twórzcie, eksperymentujcie z postaciami w waszych książkach. Nie tylko główny bohater ma charakter który trzeba opisać, drugoplanowe role też są ważnym elementem do opisania, i opisuje się ich na takiej samej zasadzie.  Macie jakiegoś ulubionego bohatera którego lubicie właśnie dzięki temu jak został przedstawiony przez autora?
Obsługiwane przez usługę Blogger.