Jak napisać powieść – POMYSŁ/FABUŁA

10 sierpnia

Zanim zaczniesz pisać książkę, musisz wiedzieć co chcesz napisać, o czym ona ma być. Nie rozpoczniesz pisania bez jakiejkolwiek wizji tego o czym ma być twoja powieść. Dlatego pierwszym i najważniejszym krokiem jest zastanowienie się nad fabułą, wymyślenie jej. 

To tyczy się nie tylko powieści ale także tomików poezji czy poradników. Nie zaczniesz pisać jeśli nie wiesz o czym ma być. Ważne jest aby rozpoczynając pracę nad powyższym, określić sobie wizję tego, jak ma mniej więcej wyglądać produkt finalny. Nawet jeśli ma to być na razie wstępnie, bo daję słowo - zmienisz dużo rzeczy.

Wracając do tego o czym będę pisać - powieść. Jak zacząć myśleć o powieści? Co najlepiej sobie notować? Co ustalić na samym początku? Tak na dobry początek. POMYSŁ / FABUŁA


Pomyśl o fabule
Pomyśl o czym ma być powieść. Pamiętaj, by nie kopiować powieści które już są na rynku. To w dużej mierze nie ma sensu, bo pierwowzór jest jakby ikoną. Jednakże wszystko zależy o gatunku. W fantastyce najlepiej sięgać po tematy których jeszcze nie było. Przecież nie napiszesz o czarodzieju bo ewidentnie będzie nawiązywało do HP*. Bardzo wiele osób, autorów, pociągnęło temat wampirów i wilkołaków. To już jest tak oklepane, że coraz mniej osób chce o tym czytać. Co innego w powieściach obyczajowych czy kryminałach. Tam dużo historii jest podobnych dlatego chodzi o to aby zaskoczyć czytelnika czymś świeżym, lub powieścią która pokazuje inny kierunek tego co już było - aby było to przedstawione w inny sposób. 

Gdzie znaleźć pomysł na fabułę?
Wszędzie.
I to nie jest złośliwie. Pomysłów jest niezliczona ilość. One są w naszym życiu codziennym. One są w snach, na bazarach, na wakacjach, w szkole, na studiach, w pracy. Biegaja po kawiarniach, parkach, galeriach, przez ulice. I to nie tyczy się tylko powieści z fabułami z prawdziwego życia, wszystkie magiczne rzeczy też znajdziesz dosłownie wszędzie. A jeśli uważasz że ich tu nie ma, to stwórz własny świat. Tak to się właśnie robi. Inspiracją jest rodzina, znajomi, sąsiedzi. Głównym wątkiem może być nawet najmniejszy drobiazg - gdzie się podział pierścień? A bodźcem do działania zemsta, kłamstwo, przyjaźń lub miłość. Do pisania masz wszystko czego Ci potrzeba tylko musisz wymieszać to w swój własny pomysł. A gdy już to masz...

Opisz w kilku/kilkunastu zdaniach fabułę 
Może być od myślników, gwiazdek, krzyżyków itp., tak by było kolorowo w notatniku i byś miała ochotę pracować nad książką. Wyróżnij poszczególne elementy które będą główną cechą. Nie ma tu zasady im więcej tym lepiej lub odwrotnie - im mniej tym lepiej. Ważne jest by każdy na wstępie określił o czym ogólnie będzie powieść. Oraz poszczególne wątki które będą budować charakter powieści. Przykład z "HP i kamień filozoficzny":
* młody chłopczyk stracił rodziców
* dowiaduje się, że jest czarodziejem i jedzie do szkoły magii
* spotyka znajomych 
* jedzie do szkoły pociągiem
* czary działają poprzez różdżki
* lustro pokazujące pragnienia
* peleryna niewidka jako prezent
* kamień dający życie wieczne
...i tak dalej i tak dalej

Wnioskując - zapisujesz wszystkie elementy które chcesz zawrzeć w całej książce na wstępnym etapie, takie ogólnikowe. Dlaczego na wstępnym? Ponieważ później lub w czasie pisania będziesz dodawać szczegóły, albo odrzucać. Nie koniecznie musi być ich bardzo dużo, ja w jednej swojej książce którą piszę mam tylko 5 punktów. Całą resztę dodaje w trakcie pisania, albo oglądając jakiś serial - gdy coś mi wpadnie na myśl. Jednak zawsze wszystko notuję. Mogę jeszcze dodać, że możesz od razu wymyślić przedmioty/cechy fabuły czy bohaterów, np. w HP, jest to, że Harry miał okulary, a w Zmierzchu, że Edward czyta w myślach. To są małe szczegóły, a jednak stają się ważną częścią powieści, nadają jej charakter. Ważne na samym początku jest jedynie określenie ogólnej fabuły i najważniejszych elementów, przyda się to do całej wizji powieści.

Opisz bohaterów 
Opisz ich cechy: imiona, nazwiska - jeśli będziesz ich używał, kolory włosów, oczu, wzrost - mniej więcej, budowa ciała, wiek. Wypisz wszystko co będzie Ci potrzebne w książce. Opisz tylko tych bohaterów, którzy są główni i pojawiają się od razu w książce, resztę będziesz dodawał później. (przykład z HP - Harry, Hermiona i Ron, Dumbledore i krewni Harry'ego są tymi co zostali opisani od razu, inni tacy jak bracia Rona, uczniowie, nauczyciele, itp. byli później). Bohaterów których wymyślisz w trakcie pisania, opisuj także w notatniku, bo nie wiesz kiedy w innej części książki w jakimś wątku przydadzą się ich cechy.

Określ narrację 
Czyli czy będziesz pisać w pierwszej osobie (jako główny bohater opowiadasz to co się wokół dzieje z jego perspektywy), czy piszesz jako narrator (opisujesz to co widzisz, jako widz z boku). Możesz np. w kilku zdaniach w myślach przetestować w czym będziesz czuł się wygodniej. / (Co lepiej wybrać - narrację czy pierwszą osobę, będę opisywać w oddzielnym poście, więc możesz z tym punktem poczekać).

Podział fabuły
Jeśli uważasz, że twoja powieść będzie naprawdę obszerna, a pomysł będzie można rozwinąć dalej, to możesz pomyśleć czy nie warto podzielić go na kilka tomów (jak w przypadku "Zmierzchu"), lub stworzyć kilka tomów z różnymi przygodami lecz wątek zostanie taki sam (w HP gdzie w każdym tomie są inne przygody, lecz wątkiem głównym jest to unicestwienie Voldemort'a). Nie myśl, że to nie dla ciebie. W dzisiejszych czasach "sagi" są najbardziej pożądane przez czytelników, w szczególności jak będzie to naprawdę niesamowita fabuła. / (Jeśli nie wiesz jak podzielić - poczekaj, będzie odrębny post z wyjaśnieniem). 

Tytuł książki 
Bardzo ważny element, który powinien zachęcać, oraz opowiadać o czym jest książka, jaką ma myśl przewodnią. Jeśli chodzi o tytuł to moja rada jest taka, że warto jakoś zatytułować sobie powieść, jako tytuł roboczy. Jestem pewna, że zmienisz go wiele razy, bo fabuła się trochę zmieni, bo jednak tytuł nie pasuje, i wiele innych powodów. Jednak najważniejsze jest to by wszystkie pomysły zapisywać. Bo nigdy nie wiesz który tytuł roboczy stanie się docelowym, a pomysły uwielbiają uciekać - skubane szybko biegają. 


To na tyle jeśli chodzi o wprowadzenie w fabułę, proces myślenia. Najważniejszą rzeczą jest zapisywanie pomysłów, wiem że tłukę to już któryś raz, ale to naprawdę jest istotne i przydatne. Może się Tobie wydawać, że zapisanie jednego pomysłu nic nie zmieni ale... za kilka dni ten pomysł będzie najważniejszy. Po to mamy ten notatnik by pomógł nam ogarnąć nasze marzenie życia.

Obsługiwane przez usługę Blogger.